Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2020

• - Ordinul nr. 4248/13.05.2020 de modificare si completare a ordinului 4916/2019 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul şcolar 2019-2020
  • - Simularea Evaluarii Nationale
  •
      • Ministerul Educatiei si Cercetarii va reprograma simularile examenelor nationale
      •
      • In zilele de 23 si 24 martie 2020 trebuia sa se desfasoare activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
        • - Desfasurarea simularii
          • - Elaborarea subiectelor se face la nivel national in concordanta cu modelele propuse de M.E.N.
          • - Salile de clasa in care se desfasoara probele pentru simulare  vor fi supravegheate video si audio.
        • - Alte precizari
          • - Notele obtinute la simulare nu se afiseaza pe site-ul unitatii sau la avizier.
          • - Rezultatele obtinute de elevi la simulare  vor fi analizate la nivelul unitatii de invatamant prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, in vederea imbunatatirii performantelor scolare
          • - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
    •
      • In zilele de 21 si 22 ianuarie 2020 s-a desfasurat activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
        • - Limba si literatura romana - marti 21 ianuarie 2020
        •  - Matematica - miercuri 22 ianuarie 2020
        • - Programele pentru simulare
        • - Desfasurarea simularii
          • - Probele se vor desfasura in intervalul orar 9.00-11.00
          • - Elevii vor fi primiti in sali pe baza unui act de identitate (carnet de elev, CI,certificat de nastere) pana cel tarziu la ora 8,30
          • - Elaborarea subiectelor se face la nivel judetean in concordanta cu modelele propuse de M.E.N.
        • - Alte precizari
          • - Rezultatele simularii  vor fi analizate la nivelul unitatii de invatamant de profesori cu elevii, la sedintele cu parintii, in vederea imbunatatirii performantelor scolare
          • - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
    •

• - Ordinul nr. 4916/26.08.2019 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul şcolar 2019-2020
    • - Calendarul evaluarii nationale 2020
    • - Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale
    • Programele pentru disciplinele la care se susţine evaluarea naţională
    •
    • - Evaluarea naţională pentru absolvenții clasei a VIII-a se desfăşoară în anul şcolar 2019-2020 în conformitate cu prevederile Metodologiei de organizare şi desfăşurare a evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a in anul scolar 2010-2011 aprobata prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4801/2010 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul şcolar 2010-2011, si cu prevederile prezentului ordin.
    • - Programele pentru disciplinele limba si literatura romana si matematica, valabile pentru  Evaluarea Naţională pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2019-2020, sunt cele aprobate prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4431/29.08.2014 privind organizarea si desfasurarea Evaluarii Nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2014-2015.
    •
    •  - Salile de clasa in care se vor desfasura probele pentru evaluarea nationala vor fi supravegheate video si audio.
    •
  • - Informatii suplimentare despre Evaluarea Nationala a elevilor clasei a VIII-a in anul scolar 2019-2020 pot fi gasite la adresa:  http://subiecte.edu.ro/......

•
  • - Pentru informatii suplimentare puteti folosi rubrica de comentarii de mai jos -  respectand Termenii si conditiile

Comentariile au fost inchise.