Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2019

•  - Simularea Evaluarii Nationale

• - in zilele de 11 - 12 martie 2019 s-a desfasurat activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
    •  - Limba si literatura romana - luni 11 martie 2019
    •  - Matematica - marti 12 martie 2019

• - Programele pentru simulare
    • - Desfasurarea simularii
      • - Probele se vor desfasura in intervalul orar 9.00-11.00
      • - Elevii vor fi primiti in sali pe baza unui act de identitate (carnet de elev, CI,certificat de nastere) pana cel tarziu la ora 8,30
      • - Elaborarea subiectelor se face la nivel national in concordanta cu modelele propuse la nivel de M.E.N.
      •  - Salile de clasa in care se desfasoara probele pentru simularea evaluarii nationale vor fi supravegheate video si audio.
    • - Alte precizari
      • - Rezultatele simularii  vor fi analizate de profesori cu elevii, la sedintele cu parintii, in vederea imbunatatirii performantelor scolare
      •  - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
      •
  • - in zilele de 5 - 6 decembrie 2018 s-a desfasurat activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
    •  - Limba si literatura romana - miercuri 5 decembrie 2018
    •  - Matematica - joi 6 decembrie 2018

• - Desfasurarea simularii
      • - Probele se vor desfasura in intervalul orar 9.00-11.00
      • - Elaborarea subiectelor se face la nivel judetean in concordanta cu modelele propuse la nivel de M.E.N.
    • - Alte precizari
      •  - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
    • - Programele pentru simulare - incepand cu 9 noiembrie 2018
  • - Modele de subiecte
  •
  • - Ordin nr. 4813/29.08.2018 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul şcolar 2018-2019
    • - Calendarul evaluarii nationale 2019
    • - Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale
    • Programele pentru disciplinele la care se susţine evaluarea naţională
    •
    • - Evaluarea naţională pentru absolvenții clasei a VIII-a se desfăşoară în anul şcolar 2018-2019 în conformitate cu prevederile Metodologiei de organizare şi desfăşurare a evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a in anul scolar 2010-2011 aprobata prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4801/2010 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul şcolar 2010-2011, si cu prevederile prezentului ordin.
    • - Programele pentru disciplinele limba si literatura romana si matematica, valabile pentru  Evaluarea Naţională pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2018-2019, sunt cele aprobate prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4431/29.08.2014 privind organizarea si desfasurarea Evaluarii Nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2014-2015.
    •
    •  - Salile de clasa in care se vor desfasura probele pentru evaluarea nationala vor fi supravegheate video si audio.
    •
  • - Informatii despre Evaluarea Nationala a elevilor clasei a VIII-a in anul scolar 2018-2019 pot fi gasite la adresele:  http://subiecte2019.edu.ro/......

•
  • - Pentru informatii suplimentare puteti folosi rubrica de comentarii de mai jos -  respectand Termenii si conditiile

Comentariile au fost inchise.